• Shqip
 • English
 • E hënë, 22 Korrik 2019
 • Shqip
 • English
 • Botë Të gjitha

  Aktorja e Sex and the City nuk shkëlqen si politikane. Humb përballë guvernatorit aktual të New York-ut


  Aktorja e famshme e Sex and thë Cityr Cynthia Nixon ka humbur në përpjekjet për të qenë kandidate zyrtare demokrate për postin Guvernatore e New York-ut.  Mediat e huaja publikojnë lajmin teksa shkruajnë se Nixon kandidonte me gurvenatorin e krahut të majtë, guvernatorin aktual Andrew Cuomo. Sipas rezultateve, nga 93% pjesëmarrje, Cuomo fitoi me 5 % të votave ndërsa aktorja mori 35%. Cuoma ka qenë guvernator i shtetit që nga viti 2011 dhe tashmë do përballet me zgjedhjet e mëdha që mbahen më 6 nëntor.

  Pas rezultatit të humbjes, aktorja postoi në Twitter një status teksa shkruante se nuk ishte fare e dekurajuar, përkundrazi e frymëzuar nga rezultati, duke iu bërë thirrje mbështetësve të saj të vazhdojnë me fushatat. Cuomo ka mbledhur mbështetës të mëdhenj pranë vetes.  Kujtojmë se këngëtarja me shumë influencë ka mbështetur guvernatorin aktual duke iu bërë thirrje të gjithë banorëve të New York-ut: Votoni zotin Cuomi, ai dhe ekipi i tij janë njerëz që dinë të punojnë dhe e bejnë New York-un Great.  Sa i përket zgjedhjeve afatmesme, Presidenti Trump ka paralajmëruar se politikat e tij do të “përmbysen” me dhunë nëse demokratët fitojnë zgjedhjet e nëntorit./Për Tiranapost.al Elisa Bajrami.

  Cynthia Nixon delivers a concession peech in Brooklyn after losing the primary on 13 September 2018.

  Image result for cynthia nixon

  Image result for Andrew Cuomo