• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 29 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  S’humbasin asnjë ditë! Shqiptarët që jetojnë në Kanada përfitojnë pensionin e plotë


  Nëse jeni zhvendosur për të jetuar në Kanada apo keni punuar atje, atëherë mos u shqetësoheni për pensionin. Kuvendi votoi sot marrëveshjen për pensionet mes Shqipërisë dhe Kanadasë, prej të cilës përfitojnë 70 mijë shqiptarë.

  Gjate mbrojtjes së këtij ligji në Kuvend, Ministrja e Financave Anila Denaj, tha se

  “Në bazë të marrëveshjes, asnjë qytetar nuk do të humbasë asnjë ditë kontributive pavarësisht se ku ka punuar pasi bashkimi i periudhave do të bëjë të mundur plotësimin e kushteve ligjore për përfitimin e pensionit në të dy vendet”.

  Pensioni që do t’iu paguhet qytetarëve shqiptarë në vendin që do të zgjedhin të jetojnë, në Shqipëri apo Kanada./ Tiranapost.al

  *Në galeri foto të projekt-ligjit

  Marrëveshja me Kanadanë për pensionet/ Përfitojnë 60 mijë emigrantë shqiptarë

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post