• Shqip
 • English
 • E diel, 18 Gusht 2019
 • Shqip
 • English
 • Art & Kulturë Botë Të gjitha

  Shkrimtarja Elif Shafak për vendin e saj të preferuar në Stamboll: Asnjë nuk investon në Librari


  Shkrimtarja e njohur turko-britanike Elif Shafak, 47 vjeç ka publikuar një foto në Instagram në vendin e saj të preferuar, në një nga libraritë që ndodhet në Muzeun e Tanpinar, në qytetin e vjetër të Stambollit. Libraria e Tanpinar është një nga të paktat që ka mbetur në Stamboll dhe për Shafak është vërtet trishtuese. Ajo ndan shqetësimin me ndjekësit e saj ku shkruan se për fat të keq, askush nuk bën investime.

  ‘Në Stamboll, në një nga vendet e mia të preferuara në këtë qytet të vjetër është Biblioteka/ Muzeu i Tanpinar, një nga të paktat që ka mbetur për fat të keq, pasi nuk bëhen investimet e duhura dhe mezi sigurohet ndonjë mbështetje apo suport për to’, shkruan Shafak.

  Elif Shafak është autore e librave të njohur si: The Bastard of Instambul, Honour, The Forty Rules of Love etj./ Copyright/ Tiranapost.al. 

  View this post on Instagram

  İstanbul’un şüphesiz en sevdiğim mekanlarından A H Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde çekildi bu fotoğraf bir zamanlar… O kadar az ki kütüphane sayımız, o kadar kısıtlı ki kitaba, okumaya yapılan yatırım… #kütüphane #Tanpınar #kütüphanem #kütüphanelerçoğalsın #yazarlık fotoğraf sevgili @zeynelabidin 📚📚📚 In #Istanbul one of my favourite places in this old city is the Library/ Museum of Tanpınar—it is one of our few remaining libraries, alas, as there is no proper investment in, and barely any support for libraries… #library #librariesfollowlibraries #bookstagrammer #writingcommunity #writersarereaders #writersarereadersfirst

  A post shared by Elif Şafak ( Official ) (@shafakelif) on

  Image result for elif safak