• Shqip
 • English
 • E enjte, 17 Tetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Shkrimtari Salman Rushdie bëhet bashkë me shqiptarët kundër Nobelistit


  Jo vetëm personalitetet shqiptare, por edhe ata të huajt kanë nisur të komentojnë Nobelin e dhënë sot në Letërsi për Peter Handke.

  Një nga ata ishte dhe shkrimtari me famë botërore, Salman Rushdie, që ndan të njëjtin qëndrim kundër këtij vlerësimi. Ai i është përgjigjur shumë prej komenteve në profilin e tij në “Twitter”, shumë prej të cilave që kishin shkruar kundër mendimit të tij.

  Ishte një status në Twitter i ambasadores së Kosovës në SHBA, Vlora Çitakut, që i drejtohet shkrimtarit:

  “I dashur Salman, besoj se keni lexuar lajmet për laureatin e fundit të Nobelit për Letërsinë. Jam e tronditur. Ishte një shuplakë përballë të gjithë viktimave të regjimit të Millosheviçit”.

  Komentit të saj, Rushdie i përgjigjet:

  “Kam shkruar për idiotsitë e Handke-së 20 vite më parë. Jam dakord me ty”./ Tiranapost.al

  Kush është shkrimtari austriak që mori Nobelin në Letërsi sot? Si fillim: Një fans i zjarrtë i Millosheviçit

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected]