Botë Te gjitha

Shfaqen disa luftanije ruse pranë bazave siriane. Çfarë po planifikon Putin?


Rusia po ndërmerr hapa të rrezikshëm, disa luftanije me tanke dhe pajisje ushtarake janë vërejtur duke lundruar drejt disa bazave ushtarake në Siri. Lëvizja vjen pasi Britania, Amerika dhe Franca sulmuan me raketa bazat kimike në Siri, si formë ndëshkimi kundër bazave kimike të regjimit të Bashar al Assad.

Presidenti rus Vladimir Putin pritet të përgjigjet ndaj raketave që thuhet se kanë zhdukur dyshimet nëse vërtet është lëshuar gaz kimik apo jo. Sulmet u bënë në përgjigje të një sulmi kimik në Douma më 7 prill, që  vrau të paktën 75 njerëz, duke përfshirë shumë fëmijë, që besohet se u krye nga regjimi i Assadit. Por dusa raporte sugjeruan dje se  Putin mund të urdhërojë ‘shpagim’ për sulmet në formën e një sulmi kibernetik mbi sistemet kompjuterike në Britani. Vëzhguesi detar Yoruk Isik publikoi dje fotografitë e anijeve luftarake ruse, duke sugjeruar se Rusia po rriste përpjekjet e saj ushtarake në Siri./ Tiranapost.al E.B

The Russian Navy's landing ship Nikolai Filchenkov sails in the Bosphorus, on its way to the Mediterranean Sea, in Istanbul, Turkey April 13, 2018. REUTERS/Yoruk Isik

Russian-flagged cargo ship Alexander Tkachenko, chartered by the Russian government, sails in the Bosphorus, on its way to the Mediterranean Sea, in Istanbul, Turkey April 13, 2018. REUTERS/Yoruk Isik

Project 117 Alligator-class landing ship was spotted at Bosphorus, Turkey en-route to Syria on Sunday Taken without permission

Masa, vogëlushja e kthyer në simbolin e sulmit kimik në Siri, rrëfen me fjalët e saj çfarë ndodhi atje