• Shqip
 • English
 • E premte, 6 Dhjetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Rajoni Të gjitha

  Serbia armatoset sërish, prezanton dhuratat ushtarake nga Rusia


  Serbia vijon të trazojë politikën në Ballkan dhe të ngrejë shqetësime për sigurinë me modernizimin e ushtrisë.

  Vetëm pak javë pas blerjes së një sistemi raketor francez, në Serbi ka mbërritur edhe kontigjenti i parë i ndihmave ushtarake nga Moska me tanke dhe mjete të blinduara. Disa dit më parë Rumania nuk i lejoi këto mjete të kalonin tranzit në territorin e saj për shkak të sanksioneve të BE-së ndaj Moskës.

  Presidenti serb Aleksander Vuçiç falenderoi homologun rus Vladimir Putin për modernizimin e ushtrisë së vendit të tij, por nuk sqaroi se si kishin mbërritur pajisjet ushtarake.

  Ndihmat ushtarake nga Rusia për Serbinë kanë shkaktuar shqetësime në Perëndim se mund të rrezikojnë paqen e brishtë në Ballkan. /Tiranapost.al/

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post