• Shqip
 • English
 • E premte, 6 Dhjetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Shëndet Të gjitha

  Sëmundjet e zemrës “armiku” më i madh i shqiptarëve, shkaktuan 53% të vdekjeve në 2018-ën


  Sëmundjet kardiovaskulare mbeten kërcënuesit kryesorë për jetën e banorve të vendit. Sipas INSTAT 53% e vdekjeve për vitin 2018 lidhen pikërisht me problemet me qarkullimin e gjakut. Sipas mjekëve specialistë ky trend është i vazhdueshëm dhe së fundmi po prek edhe moshat e reja.

  Krahas faktorit gjenetik, ata rendisin edhe një sërë faktorësh të jashtëm ndikues për sëmundjet e zemrës, si: jeta sedentare, aktiviteti i ulët fizik, dhe një dietë e papërshtatshme ushqimore.

  Referuar INSTAT, 11 mijë persona humbën jetën vitin e kaluar prej sëmundjeve që lidhen me zemrën dhe hipertensionin. /Tiranapost.al/

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post