• Shqip
 • English
 • E martë, 19 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Receta e ditës Të gjitha TIP top

  Sekretin e akullores që bëhet për 5 minuta na e mësoi Linda Fishta


  Receta e akullores me vanilie që Linda Fishta na tregoi është në fakt ide e Martha Stewart, sipërmarrëse dhe ish-modele amerikane. Përveç shijes dhe aromës e mira e kësaj akulloreje është fakti që bëhet për 5 minuta e nuk ngrin. Kështu mund t`ia japësh pa frikë edhe fëmijëve.

  Përbërësit

  1 kuti qumësht panda ( 400g)

  500 ml pana e ftohtë nga frigoriferi

  1 bustinë vanilie

  2 lugë gjelle liker: vov , ose marsala, ose limoncello, ose atë që keni ju në këtë rast nuk ka shumë rëndësi pasi akullorja ka shije vanilie dhe pranon cdo lloj likeri.

  Përgatitja: Rrahim panën sa të bëhet si shkumë jo shumë e ngrirë me rrahësin elektrik. Shtojmë më pas qumështin panda të cilin e kemi përzier më parë në një tas me likerin. E perziejmë tani me shpatull me kujdes me lëvizje nga poshtë lart.

  E hedhim në një kuti me kapak që duron temperaturën e ngrirjes në freezer. Mund të përdorni kutitë që keni blerë më parë me akullore.

  E lëmë të pushojë tek ngrirja për 7-8 orë.

  Servireni sipas dëshirës me reçel, ose copa frutash të freskëta.

  Bëhet për 5 minuta dhe është tepër e mirë. Nuk ngrin kurrë në sajë të likerit që përmban prandaj nëse nuk keni liker në shtëpi më mirë mos e bëni. Kur ta konsumoni nxirreni në moment pasi shkrin menjëherë.

  *Ky post është realizuar nga Fabjola Hije marrë nga Instagrami i Linda Fishtës

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post