• Shqip
 • English
 • E enjte, 17 Tetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Politikë Të gjitha

  Meta ndryshon temë: Jam i shqetësuar se mund të kthehet regjimi i vizave për Shqipërinë


  Esencë Editori/ Edhe pse nuk është e mundur që kjo të ndodhë sepse për vizat duhet të votojnë të gjitha shtetet dhe Holanda është një pikë në oqean, presidenti Meta ka zhvendosur vëmendjen nga kjo temë duke mos thënë asnjë rresht për krizën e brendshme.

  18 Qershor 2019 DEKLARATË E PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS, SH.T.Z. ILIR META

  Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta ka ndjekur me vëmendje të gjitha qëndrimet dhe diskutimet që po zhvillohen këto kohë mbi ecurinë e procesit të integrimit evropian të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

  Ndërkohë që e gjithë vëmendja është përqendruar drejt një vendimi të mundshëm pozitiv për çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me BE, Presidenti vëren me shqetësim të thellë rrezikun e rivendosjes së regjimit të vizave “Shengen” për Shqipërinë.

  Pas depozitimit të kërkesës së Holandës për pezullimin e vizave drejtuar Komisionit Europian, njoftimi i djeshëm i Komisionerit për Migrim, Punët e Brendshme dhe Shtetësi, z. Dimitris Avramopoulos që paralajmëronte ndërmarrjen e masave ndaj Shqipërisë, krahas Venezuelës dhe Kolumbisë, është një kambanë alarmi për të gjithë.

  U bëj thirrje të gjitha institucioneve shtetërore përgjegjëse të ndjekin me prioritet absolut këtë çështje, që mbart një ndjeshmëri të madhe për të gjithë qytetarët shqiptarë.

  Lëvizja pa viza ka qenë ndër arritjet më të mëdha me ndikim të drejtpërdrejtë për shqiptarët, si populli që ka vuajtur izolimin më të madh e të gjatë në rajon.

  Të gjithë i mbajmë mend radhët e gjata përpara dyerve të ambasadave, me familjarë të dëshpëruar në kërkim të një mundësie për të ritakuar fëmijët, të afërmit, apo të mundësisë për të studiuar dhe udhëtuar jashtë vendit, etj.

  Bëj thirrje, të merren urgjentisht të gjitha masat e nevojshme duke mos neglizhuar apo anashkaluar asnjë përgjegjësi që do të dëmtonte dhe prapësonte këtë liri të fituar të shqiptarëve!/ Tiranapost.al. E.B

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected]