• Shqip
 • English
 • E diel, 19 Maj 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet My Tirana Të gjitha

  Po Tiranën kush e merr në zgjedhjet vendore sipas sondazhit?


  64% deri ne 68% të të anketuarve kanë zgjedhur Partinë Socialiste, ku kandidat tashmë i zyrtarizuar edhe nga kryeministri Rama është Erion Veliaj, ndërsa 20% deri në 24% kanë zgjedhur PD, 8 deri 10% kanë votuar LSI, 0-1 PDIU dhe PR, 1% deri në 3% partitë e tjera, teksa 23.8 % janë shprehur se janë të pavendosur.

  Ky ishte rezultati i sondazhit të publikuar nga Report TV, në bashkëpunim me institutin Italian “GPF Inspiring Research”, sondazhi i parë që kryhet për situatën politike në vend dhe pritshmëritë për zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019.

  Pyetja e shtruar ishte: Nëse od votonit sot në zgjedhje vendore, për cilën parti do të votoni? Siç e shihni edhe në anketën më poshtë, kryeson PS. / Për Tiranapost.al. E.B

  Sondazhi/ Sikur zgjedhjet të zhvilloheshin sot: PS do qeveriste e vetme me 53%. Rritje nga 2017-a