Botë Sport Te gjitha

Plani për stadiumin e ri të Chelsea bllokohet pasi një familje ankohet: “Na zë dritën e diellit”


Plani i  pronarit  të Chelasea, Roman Abramovich për ndërtimin e stadiumit të ri të  bluve të Londrës në vlerë 1 miliardë paund, është bllokuar nga një familje, e cila është ankuar në gjykatë se “ia zë dritën e diellit shtëpisë së tyre”.

Chelsea's billionaire Russian owner Roman Abramovich has played a big role in the plans

Një familje ankohet se projekti i ri për stadiumin do ti zërë diritën dhe do ta lërë shyëpinë e tyre përgjithmonë në hije.

Familja Crosthwaites  e cila ka jetuar në këtë shtëpi për 50 vjet dhe është aq afër stadiumit “Stamford Bridge” sa  që mund ta hedhësh topin brenda nga oborri i shtëpisë.

The property is behind the East Stand at Stamford Bridge, across the railway line

Familja Crosthwaite, prindërit Lucinda dhe Nicolas, plus fëmijët Louis dhe Rose  nuk janë kundër këtij projekti por qajnë hallin e tyre në rradhe të parë raportojnë mediat sepse stadiumi që pritet të ketë  një kapacitet prej 60 mijë  vendësh do të krijojë hije të përhershme në shtëpinë e tyre.

Objections by a family living on Stamford Cottages over their 'right to light' could lead to Chelsea's £1bn new stadium plan being derailed

Chelsea tani i ka bërë thirrje këshillit lokal të qytetit të Londrës që të ndërhyjë dhe të përpiqet të anashkalojë kundërshtimin, me mundësinë që kompetencat e detyrueshme të blerjes do të kërkohen për të siguruar që stadiumi më i shtrenjtë i Evropës  bëhet siç është planifikuar.

Hammersmith and Fulham council will discuss next week whether to force through a compulsory purchase order on the Stamford Cottages property 

Chelsea ka marrë tashmë lejen e planifikimit dhe dritën jeshile nga kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan për stadiumin e tyre të ri  mahnitës, por tani mbetet vetëm negocimi me familjen.

The property in question is just over the railway line from Stamford Bridge, to the east

Klubi i ka thënë këshillit lokal punimet nuk mund të vazhdojnë nëse ka rrezik nga një vendim gjyqësor për këtë çështje të ngritur nga familja Crosthwaite.

Nëse gjithçka shkon ashtu siç është planifikuar duke e shpronësuar familjen me marrëveshje atëherë punimet pritet të përfundojnë në vitin 2024.

Kapaciteti aktual i Stamford Bridge është 41,663 dhe qëllimi është që të bëhet me 60,000 vende./TiranaPost.al

Chelsea face a High Court injunction which threatens to stop their stadium redevelopmentImages show what Chelsea's redeveloped version of Stamford Bridge is set to look like