• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 29 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Të gjitha TIP top

  Përse askush s`ka interes të të dëgjojë kur i tregon për udhëtimin tënd


  Jemi fiks në kohën kur takohemi me miq dhe familjarë pas pushimeve dhe kush e kush të tregojë më shumë detaje nga pushimet dhe udhëtimet që ka bërë.

  Jonathan Look Jr. , foto nga Google

  Blogeri i udhëtimeve të Forbes, Jonathan Look Jr. Na e preu hovin në mes.

  “Je kthyer nga një vizitë që bëre në qytetin tënd të lindjes, ishe pjesë e një festivali apo shijove ushqim të freskët deti. Takohesh me miqtë dhe pret që të gjithë të të dëgjojnë sy e vesh e të jenë entuziastë që ti bëre qejf? Teksa ti tregon, sekondat janë të numëruara, deri kur miku përballë të ulë sytë e të shikojë orën, si për të të treguar që të ndryshosh temë”, thotë Jonathan.

  “I gjithë problemi është tek e panjohura. Njerëzit nuk janë të prirur të flasin për gjëra që nuk i njohin”, shpjegon ai.

  Sipas një studimi të bërë nga disa psikologë të Harvard-it ka dy arsye: Ose se njerëzit përballë janë ziliqarë dhe s`kanë dëshirë të dëgjojnë ty që tregon si bëre qejf, ose se njerëzit kanë pak gjëra ose asgjë për të thënë në lidhje me këtë udhëtim. Ndaj dhe s`kanë interes rreth kësaj teme.

  Jonathan në fund sugjeron të mos hiqet dorë nga aventurat e bukura dhe as nga dëshira për t`i rrëfyer ato. Vetëm se si për t`i realizuar, ashtu edhe për t`i treguar duhen gjetur njerëz që janë aventurierë, që udhëtojnë bashkë me ju, ose që kanë eksperienca të ngjashme.

  *Ky post u përshtat nga Huffington Post dhe është realizuar nga Fabjola Hije.

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post