• Shqip
 • English
 • E hënë, 14 Tetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Politikë Të gjitha

  Partia Socialiste dorëzon në Kolegjin Zgjedhor bashkitë e para për certifikimin e Këshillave


  Ka depozituar 4 padi në Kolegjin Zgjedhor për rezultatin e zgjedhjeve të 30 qershorit për Këshillat Bashkiakë. Partia socialiste kërkon nga Kolegji Zgjedhor që të shpërndajë mandatet fillimisht për katër Këshilla Bashkiakë. Burime për Report TV tregojnë se padia e Partitë Socialiste është dorëzuar për bashkitë e Urës Vajgurore, Konispolit, Devollit dhe Kuçovës.

  Por pse PS i kërkon Kolegjit të Shprehet dhe jo KQZ?

  KQZ nuk mund ti shpërndajë mandatet pasi Klement Zguri ka votuar në çdo rast kundër, duke mos njohur procesin, përveçse dekretin e presidentit Meta, për zgjedhje në 13 tetor dhe anulim të 30 qershorit. Kështu do jetë Kolegji që do shprehet me certifikim të rezultatit në mungesë të 5 votave pro në KQZ. Mësohet se pas padive për 4 Bashkitë, do përgatisë paditë për të gjitha bashkitë e tjera për ti certifikuar, pasi kryetarët e Bashkive duhet të betohen në Këshillin Bashkiak. Nga ana tjetër kryetarët e Bashkive të djathta kanë thënë se nuk do të lirojnë zyrën me 12 gusht, pasi nuk i njohin zgjedhjet./ Tiranapost.al. E.B

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected] ose 068 408 1690