• Shqip
 • English
 • E diel, 26 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Të gjitha YouPost

  Paris Soir (1929)/ Mbreti Zog, pas tentativës së helmimit ndaj tij, konsumon ushqimet vetëm nga dora e nënës


  Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Gusht 2019

  “Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 7 dhjetorit 1929, në ballinë, një shkrim në lidhje me arsyen e vërtetë të gjendjes së rëndë shëndetësore asokohe të mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

  Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

  Londër, 6 dhjetor. 

  — Mësojmë nga Beogradi se sëmundja (fillimisht është folur për tuberkulozin pulmonar dhe kancerin e laringut në shtypin francez) e mbretit Ahmet Zogu, gjendja shëndetësore e të cilit vetëm sa po përkeqësohet, nuk është asgjë tjetër veçse një tentativë helmimi e kryer ndaj tij. Që nga fillimi i mungesës (sëmundjes) së tij, mbreti konsumon vetëm ushqimet e përgatitura posaçërisht dhe me kujdes nga nëna e tij, e cila ia shërben vetë.

  https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-soir-1929-mbreti-zog-pas-tentatives-se-helmimit-ndaj-tij-konsumon-vetem-ushqimet-e-pergatitura-posacerisht-nga-nena-e-tij/ Tiranapost.al.

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post