• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 13 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Rozë Të gjitha TIP top

  Para se të dhuroni trëndafila, mësoni kuptimin që fshihet pas çdo ngjyre


  Me siguri keni dëgjuar shprehjen se “një trëndafil është një trëndafil “, por ndërsa kjo është një shprehje krejtësisht poetike, pas lules klasike ka edhe ca simbole e kuptime që është mirë t’i njohësh, kështu mesazhin e jep më të qartë. Fjalorët me kuptimin e luleve ishin mjaft të popullarizuara gjatë epokës Viktoriane, për shembull, karafilat rozë do të thoshin “Unë kurrë nuk do të të harroj” dhe krizantemat nënkuptonin “të vërtetën”. Megjithëse njerëzit nuk dërgonin domosdoshmërisht mesazhe sekrete përmes buqetave të luleve, kuptimet ishin akoma të rëndësishme për njerëzit gjatë asaj periudhe.

  Kjo pjesë e detajeve të tilla historike është vërtet simpatike, për më tepër që kuptimi i tyre vlen akoma. Më poshtë keni të gjitha kuptimet që fshihen pas çdo ngjyre trëndafili, kështu që do të dini saktësisht se çfarë po thoni nëse do dhuroni këtë lule

  1. Trëndafil i kuq

  Nëse dikush jep ose po merr lulen më klasike të të gjitha kohërave, trëndafilin e kuq, mesazhi është i qartë: Do të thotë “dashuri”.

  1. Trëndafil i bardhë

  Ndoshta do ishte mirw qw ta ruani këtë dhuratë për një moment melankolik. Do të thotë “një zemër e pambushur me dashuri”.

  1. Trëndafil rozë

  Jeni duke dhënë dhuratën e “hirit” kur i dhuroni dikujt këto lule të ëmbla.

  1. Trëndafil ngjyrë pjeshke

  Këto bukuri delikate nënkuptojnë “modesti”.

  1. Trëndafil i purpurt

  Kjo ngjyrë ekscentrike ka vetëm një kuptim: “magjepsje”!

  1. Trëndafili vishnje

  Këto lule nënkuptojnë “një bukuri të pavetëdijshme”. Ndoshta sepse ndjehen inferiorë ndaj trëndafilit klasik të kuq?

  1. Trëndafil portokalli

  Një ngjyrë energjike, kurioze, ka një kuptim që guximshëm: “tërheqje”.

  1. Trëndafil i verdhë

  Jo çdo trëndafil fsheh kuptime romantike dhe të ëmbla. Në fakt i verdhi do të thotë “pabesi”.

   

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post