• Shqip
 • English
 • E diel, 22 Shtator 2019
 • Shqip
 • English
 • Kryesore Të gjitha

  Pamja e dashurisë; Kjo është fytyra e Shën Valentinit


  Shkencëtarët zbuluan vjet për herë të parë fytyrën e patriarkut të dashurisë, i cili pagoi një çmim të shtrenjtë për historinë e tij romantike 1700 vite më parë. Ekspertët në Brazil arritën të formonin fytyrën e Shën Valentinit duke përdorur teknologjinë tre dimensionale. Për këtë ata u bazuan më së shumti në kafkën e tij.

  250 foto iu bënë kafkës së shenjtorit në Romë.
  250 foto iu bënë kafkës së shenjtorit në Romë.

  Kafka e Shën Valentinit u dixhitalizua dhe më pas tiparet u ndërtuan nga dizajneri i famshëm Cicero Moraes. Ky zbulim vjen vetëm një ditë përpara festës me emrin e tij që miliona njerëz e festojnë në mbarë botën. Eshtra e shenjtorit u fotografua në shumë pozicione në Bazilikën e Shën Mërisë në Romë ku edhe ndodhet e ekspozuar për publikun.

  Përpunimi grafik i kafkës së Shën Valentinit
  Përpunimi grafik i kafkës së Shën Valentinit

  Ekspertët dolën në përfundimin se kjo kafkë i përket një burri europian jo më shumë se 55 vjeçar. Pavarësisht vështirësisë për ta pasur fizikisht në duar kafkën e tij, pasi ajo ruhet me fanatizëm në ekspozitën e bazilikës, ekspertët kanë arritur për herë të parë të ndërtojnë një pamje reale të peshkopit që jetoi në shekullin e tretë.

  Version final i punimit e paraqet Shën Valentinin si një burrë me një shikim të ëmbël, lëkurë të bardhë, flokë të gjatë dhe mjekër. Ai është veshur me një tunikë të kuqe, veshja zyrtare e kohës për anëtarët e kishës Romane.

  Puna me fytyrën e shenjtorit
  Puna me fytyrën e shenjtorit.

  Dizajneri që u mor me krijimin e pamjes së Shën Valentinit tha se: “Ishte një punë emocionuese, i komplikuar por edhe i çuditshëm gjithashtu. Nuk është e lehtë të kesh akses në të tilla relike me vlerë. Ne ishim me fat që u ndodhëm në vendin e duhur dhe në kohën e duhur. Punuam për tre muaj me radhë për të sjellë në këtë ditë fytyrën e Shën Valentinit. Po japim tashmë një referencë vizuale për të gjithë ata që festojnë ditën e të dashuruarve falë tij.”
  E.U/ Tiranapost.al

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në tiranap[email protected] ose 068 408 1690