• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 19 Qershor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Opozita e re kërkon interpelancë me ministrin Lleshaj për grabitjen e Rinasit


  Deputetët e opozitës së re kanë kërkuar interpelancën e parë me qeverinë.  11 deputetë të PD-LSI kanë kërkuar interpelancë me ministrin Sandër Lleshaj për grabitjen e Rinasit.

  Interpelanca do të mbahet këtë të enjte dhe kërkesa e 11 deputetëve të opozitës ka si pyetje kryesore planin e masave të marra nga institucionet ligjzbatuese për mbrojtjen e sigurisë kombëtare.

  Interpelanca do të drejtohet nga deputetët Ralf Gjoni i zgjedhur nga listat e LSI-së dhe demokrati Myslim Murrizi, i përjashtuar nga PD-ja, pasi nuk pranoi që të digjte mandatin.  Gjatë grabitjes mbeti i vrarë organizatori, ndërsa autorët e tjerë u larguan bashkë me paratë.

  Grabitja nxori në pah masat e ulëta të sigurisë, ndërsa qeveria bëri fajtor koncesionarin. Tashmë perimetri i sigurisë së Rinasit garantohet nga ushtria./Tiranapost/A.C