• Shqip
 • English
 • E diel, 20 Tetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  E turpshme! Nobeli për fansin e Millosheviçit krijon reagime online


  Pasi shkrimtari Peter Handke, adhurues i Millosheviçit, fitoi çmimin “Nobel në Letërsi” në rrjetet të ndryshme online personazhet publikë po reagojnë ashpër kundër këtij vendimi. Handke u vlerësua për një “punë influencuese në linguistikë që ka eksploruar mbi eksperiencat njerëzore”, ndërkohë që e kaluara e tij me shqiptarët lidhet për mbështetjen e krimeve të luftës së Millosheviçit dhe deklaratat anti-shqiptare të bëra publikisht edhe në Kosovë.

  Reagimet: 

  Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku:

  “Komiteti i Nobelit vendosi që të shpërblejë Peter Handke, një njeri që ka vlerësuar Millosheviçin, të konsideruar “kasap të Ballkanit”. Ai mbështeti regjimin gjenocidal të Millosheviçit. Dhënia e çmimit nuk ka asnjë lidhje me finskërinë dhe as me parime të drejta. Ky është një vendim pikëllues dhe i turpshëm”.

  Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali:

  Ministri në detyrë i Jashtëm, Gent Cakaj:

  “Si një njeri i pasionuar me bukurinë dhe fuqinë e përjetshme të letërsisë për të pasuruar përvojën njerëzore dhe si viktimë e spastrimit etnik dhe gjenocidit, jam i mërzitur nga vendimi për ti dhënë Çmimin Nobel në Letërsi një mohuesi të genocidit. Çfarë akti i pakuptimtë dhe i turpshëm”.

  Ish-diplomati Blerim Reka:

  / Tiranapost.al

  Kush është shkrimtari austriak që mori Nobelin në Letërsi sot? Si fillim: Një fans i zjarrtë i Millosheviçit

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected]