• Shqip
 • English
 • E enjte, 19 Shtator 2019
 • Shqip
 • English
 • Kosova Rajoni Të gjitha

  Njohja e Kosovës? Çekia nuk ndryshon qëndrim


  Çekia nuk do të ndryshojë qëndrim për njohjen e Kosovës si shtetit i pavarur. Pavarësisht deklaratës së Presidentit Millosh Zeman, ministri i Jashtëm çek, Tomas Petriçek, del kundër kreut të shtetit duke u shprehur se Çekia do të vazhdojë që të mbështesë dialogun mes Serbisë dhe Kosovës.

  “Qeveria çeke, e cila është përgjegjëse për politikën e jashtme, nuk e ka ndryshuar qëndrimin e saj për Kosovën ose ndonjë prej shteteve të Ballkanit Perëndimor. Ne do të vazhdojmë të mbështesim dialogun mes Serbisë dhe Kosovës dhe rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian”, shkroi ministri çek në Twitter.

  Të njëjtën ide përcolli edhe kreu i Senatit çek, Jaroslav Kubera: “Presidenti mund të thotë çfarë të dojë, por nuk është ai që mund të bëjë diçka. Do të ishte debat i madh për asgjë”.

  Reagimet vijnë pas deklaratës së Presidentit Zeman gjatë konferencës për mediat me homologun serb, Aleksandër Vuçiç: “Shteti, i udhëhequr nga kriminelët e luftës, nuk i përket bashkësisë së shteteve demokratike. Unë nuk mund të imponoj pozicionin tim, por ajo që mund të bëj është që jap një muaj kohë për konsultime të autoriteteve, nëse është e mundur ta tërheqim njohjen për Kosovën”.

  Kujtojmë se Republika Çeke është ndër 22 vendet anëtare të BE-së që kanë njohur Kosovën si të pavarur./ Tiranapost.al

  Krah Vuçiç, presidenti çek lëshon deklaratën: Nuk më pëlqen Kosova, do kërkoj të tërheqim njohjen!

  “Pyeti futbollistët çekë a ekziston Kosova”

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected] ose 068 408 1690