• Shqip
 • English
 • E shtunë, 18 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Ngel në Vetting Mustafaj: Nuk humba unë, por vendi dhe Kushtetuesja që s’do ketë gjyqtarë të ndershëm


  Dita nisi sot me shkarkimin e kandidatit për Gjykatën Kushtetuese, Ilir Mustafaj. Mësohet se gjyqtari i Gjykatës së Tiranës është shkarkuar nga detyra për shkak të problemeve me pasurinë, deklarime të pasakta, të konstatuara nga Komisioni i pavarur i Kualifikimit. Gjyqtari i Tiranës prej më shumë se një viti ishte në pritje që të bëhej gjyqtar i Kushtetueses. Gjatë seancës, Mustafaj kërkoi që ndaj tij të ndërrohej trupa gjykuese për shkak të një konflikti me relatoren Xhensila Pine, por kërkesa e tij u rrëzua.

  Pas vendimit, Mustafaj u shpreh se nuk ka humbur ai me këtë vendim pasi do ankimojë dhe do fitojë e drejta, por do humbë vendi i tij, duke  shtuar se ka 23 vite karrierë dhe botues i shumë librave. Sipas tij, Gjykata Kushtetuese nuk do të ketë asnjë gjyqtar të ndershëm për përbërje,
  Kujtojmë se ka shkuar në 65 numri i prokurorëve dhe gjyqtarëve të shkarkuar nga Vettingu.

  Më poshtë keni skedën e pasurisë së gjyqtarit./Videoja ku gjyqtari flet pas vendimit këtu.  Tiranapost.al. E.B

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post