• Shqip
 • English
 • E diel, 26 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet My Albania Të gjitha

  Nga e mërkura, kufijtë tanë do kontrollohen nga agjencia e BE-së ‘Frontex’


  Agjencia Europiane e Kufirit dhe Rojës Bregdetare do nisë për të herë parë një mision patrullimi jashtë vendeve të BE-së dhe kjo do të ndodhë me Shqipërinë pranë kufirit me fqinjin, Greqinë. Ditën e nesërme do të bëhet njoftimi zyrtar për nisjen e këtij operacioni të rëndësishëm gjatë vizitës në Tiranë të Komisionerit për Emigracionin, Dimitris Avramopulos, i shoqëruar nga drejtori ekzekutiv i Frontex, Fabrice Leggeri, të cilët do të marrin pjesë në konferencën e përbashkët për mediat me kryeministrin Rama dhe ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj.

  Qëllimi i këtij operacioni që do të nisë zyrtarisht ditën e mërkurë është dhënia fund e tentativave për emigracion të jashtëligjshëm që përfshijnë edhe kufirin shqiptar si vend tranzit për azil-kërkuesit të cilët largohen ga vendet e konfliktit më qëllimin për të hyrë në vendet europiane. Sa i përket operacionit, do të zhvillohet përmes një misioni me një staf të kualifikuar si dhe pajisje shtesë të cilat do të vendosen pranë kufirit me Greqinë. Kujtojmë se marrëveshja u arrit mes Shqipërisë dhe Frontex më 5 tetor 2018./ Tiranapost.al. E.B

  Vala e refugjatëve, FRONTEX vendoset në kufirin Greqi-Shqipëri

  Marrëveshja mes Frontex dhe Shqipërisë për flukset migratore, BE: Kontribut për sigurinë

  Vala e emigracionit/ Frontex do të angazhohet edhe në Shqipëri

  Ç’do të ndodhë nga 21 maji në të gjitha pikat kufitare në Shqipëri?

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post