• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 13 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Amvisa Perfekte Lifestyle Të gjitha TIP top

  Nepsi i pasdites/Pana cotta me vanilje


  Ëmbëlsirë e freskët, e lehtë, e shijshme dhe shumë e thjeshtë për t’u përgatitur

  Përbërësit për rreth 5 -6 racione pana cotta me vanilje

  • 500 ml krem pana i freskët
  • 100 g sheqer
  • 8 g fletë xhelatine
  • një lugë çaji vanilje
  • shurup frutash

   

  Përgatitja

  Vendosni fletët e xhelatinës në një tas të vogël në ujë të ftohtë për rreth dhjetë minuta. Në një tigan ngrohni panën mbi zjarr të ulët me sheqerin, duke e trazuar shpesh që të shkrihet sheqeri, por jot ë vlojë. Shtojmë vaniljen dhe e trazojmë. Shtrydhni fletët e xhelatinës dhe shtojeni në tigan duke e përzier mirë derisa të shkrihet. Kullojeni përzierjen me një sitë dhe derdheni në gota qelqi, gota të vogla ose në forma alumini. Lërini për disa orë në frigorifer dhe pastaj ktheni kupat me kokë poshtë në një pjatë dhe hidhini përsipër shurup frutash ose reçel./Tiranapost.al

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post