• Shqip
 • English
 • E martë, 19 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Bukuri Lifestyle Të gjitha

  Ne dimë trukun si të kesh këmbë perfekte


  Vazhdon vera dhe kjo do të thotë se vazhdon koha për të treguar këmbët. Shpesh nuk u kushtojmë vëmendjen e duhur, por këto këshilla do t’ju hyjnë në punë:

  1.Redukto kripën

  Redukto sasinë e kripës në ushqim. Ose mund ta shmangni plotësisht për një ditë në javë.

  2.Kujdes me mënyrën si qëndroni

  Kontrollo shputën e këmbës, veçanërisht në qoftë se shpesh keni fryrje të këmbëve. Nëse është e nevojshme këtë problem mund ta zgjidhni me një shtrojë në këpucë.

  3.Masazhoji

  Masazhi i vazhdueshëm i këmbëve ndihmon në qarkullim e duhur të gjakut.

  4.Ushqeji me vitamina!

  Duhet t’i thoni “Po” vitaminës C, arkitekti i kolagjenit tonë, zgjidhja më e mirë për të mbajtur lëkurën më të butë.

  5.“Rrofshin” pastruesit natyrorë!

  Ruajeni mënjanë llumin e kafesë, sepse nuk ka asgjë më efektive për të hequr natyrshëm dhe shpejt papastërtitë dhe qelizat e vdekura nga lëkura e këmbëve.

  A ka një recetë të veçantë për një vetë-pastrim? Natyrisht që po!

  Përzieni një filxhan llum kafeje me një gjysmë filxhan vaj bajame. Fërkoni këmbët  me lëvizje rrethore. Kafeja pastron këmbët nga qelizat e vdekura, kurse vaji i bajames, me përmbajtjen e vitaminës E, rigjeneron dhe zbut lëkurën./ Burimi Elle/ Tiranapost.al

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post