My Albania Te gjitha

Nacionalizmi shqiptar, mburoja kundër ambicieve të Erdoganit në Ballkan


Nga Kathimerini/ Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka hapur disa fronte ushtarake në Lindjen e Mesme dhe, në të njëjtën kohë, po kërcënon të bëjë të njëjtën gjë në Greqi dhe në Mesdheun Lindor. Por kjo nuk do të thotë se Ballkani e mbështet. Plani i Erdoganit është zbulimi i çdo bashkëpunëtori të klerikut Fethullah Gulen, kryesisht të gjetur në shkollat ​​private dhe institucionet e tjera të lidhura me lëvizjen. Deri pak kohë më parë, ai i detyronte qeveritë që të mbyllnin shkollat ​​dhe të dorëzonin “terroristët gylenistë’. Vetëm muajin e kaluar, gjashtë shtetas turq u rrëmbyen nga agjentët e shërbimit të inteligjencës së Ankarasë që vepronin në Kosovë. Ndërkohë, Erdogan ka nisur një fushatë propagandistike për të frikësuar shqiptarët e zakonshëm, duke pretenduar se Gulenistët janë duke orkestruar një seri grushtesh shteti.

Përpjekjet e presidentit turk për të manipuluar popullsinë etnike shqiptare në Ballkan përmes radikalizimit fetar duket se kanë shkuar shumë larg. Por në fakt Erdogan ka harruar se po godet në një akord të ndjeshëm, që në Shqipëri do të thotë nacionalizëm. Kathimeri përmend poetin kombëtar Pashko Vasa i cili shkroi se ‘Feja e shqiptarit është shqiptaria”, një fakt që gjithashtu vepron si pengesë kundër përpjekjes së infiltrimit neo-otoman.  Shqiptarët mund të mirëpresin investimet turke ose paratë për ndërtimin e xhamive, por shumë pak njerëz duan të jetojnë nën një demokraci përgjatë vijës së Erdoganit. Shumica dërrmuese e kanë syrin nga Perëndimi, ku shohin një të ardhme për veten e tyre dhe më e rëndësishmja, për fëmijët e tyre. Mbi të gjitha, ata mendojnë se Islami, veçanërisht Islami radikal, minon identitetin e tyre kombëtar. Në fund të fundit, ata e dinë nga librat e historisë se paraardhësit e tyre luftuan për të çliruar veten nga sundimi osman dhe për të emancipuar veten si një komb.

Disa muaj më parë autoritetet përuruan një hidrocentral pranë qytetit të Shkodrës, ndërtimi i të cilit u financua nga Turqia. Vendasit  dogjën një flamur brenda natës. “Ishte provokim. Ne luftuam osmanët që na skllavëruan për shekuj me radhë. Nuk mund të zgjoheni në mëngjes me atë flamur “, tha një  banor shkodran për një kanal televiziv në Tiranë. Erdogan mund ta shohë veten si udhëheqës i myslimanëve që jetojnë në gadishullin e Ballkanit, por kur kohët e fundit vizitoi ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë (IRJM), kreu i partisë më të madhe politike shqiptare, Ali Ahmeti, nuk pranoi ta shoqëronte në një turne në fshatrat etnike shqiptare dhe i ndaloi ministrat që të bashkoheshin me të./ Kathimerini, Tiranapost.al E.B