• Shqip
 • English
 • E hënë, 9 Dhjetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Art & Kulturë Të gjitha

  Mirela Kumbaro zbulon më shumë për filmin e veçantë ‘Gjirokastra’, me skenar të Ismail Kadaresë


  Ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka zbuluar se pas filmit me Gerard Depardieu,  prej 2 javësh është “ngulur” në Gjirokastër trupa e xhirimit të filmit me skenar të Ismail Kadaresë me titull “Gjirokastra”. Puna për produksionin ruso-shqiptar nga dy regjisorë Aleksander Sokurov dhe Juri Arabov ka nisur që në maj të 2017-ës.  Zonja Kumbaro u takua sot në Gjirokastër me aktorë  shqiptarë e rusë, teknicienë e producentë të cilet jane në “aksion” nga Gjirokastra në Përmet.

  Mësoni më shumë nga postimi i ish ministres Kumbaro: 

  Si e diel qe jemi, ja t’ju tregoj se çfarë ndodh tjetër në Gjirokastër nga bota e kinemasë.
  Dihet tashmë që qyteti i gurtë po kthehet gjithmonë e më shumë në skenën e prefereruar të aktorëve e regjizorëve të famshëm botërorë. Pas filmit me Gérard Depardieu, që prej 2 javësh është “ngulur” në Gjiro trupa e xhirimit të një filmi shumë të veçantë me skenar të Ismail Kadaresë që titullohet “Gjirokastra”. I famshmi Aleksander Sokurov ne bashkepunim me Juri Arabov jane dy regjizoret e filmit qe po realizohet ne Gjirokaster pas nje pune te gjate 2 vjeçare me ekipin e Sokurovit qe nisi ne maj te 2017 per te ngritur bashke kete produksion ruso-shqiptar.
  U kënaqa shumë tek i takova aktorë shqiptarë e rusë, teknicienë e producentë shqiptarë e rusë të cilet jane në “aksion”🎥 nga Gjirokastra në Përmet./ Tiranapost.al. 

  View this post on Instagram

  Si e diel qe jemi, ja t’ju tregoj se çfarë ndodh tjetër në Gjirokastër nga bota e kinemasë. 🔥Dihet tashmë që qyteti i gurtë po kthehet gjithmonë e më shumë në skenën e prefereruar të aktorëve e regjizorëve të famshëm botërorë. 👉🏻 pas filmit me Gérard Depardieu, që prej 2 javësh është “ngulur” në Gjiro trupa e xhirimit të një filmi shumë të 👉🏻veçantë me skenar të Ismail Kadaresë që titullohet “Gjirokastra”. 👉🏻I famshmi Aleksander Sokurov ne bashkepunim me Juri Arabov jane dy regjizoret e filmit qe po realizohet ne Gjirokaster pas nje pune te gjate 2 vjeçare me ekipin e Sokurovit qe nisi ne maj te 2017 per te ngritur bashke kete produksion ruso-shqiptar. 👉🏻 u kënaqa shumë tek i takova aktorë shqiptarë e rusë, teknicienë e producentë shqiptarë e rusë të ciket jane në “aksion”🎥 nga Gjirokastra në Përmet, #GjirokastraEFamshme #GjirokastraKinema #GjirokastraEKultures #BesmirBitraku #LoretaMokini #DritanHuqi #BerinaKokona #GertaQurku

  A post shared by Mirela Kumbaro (@mirelakumbaro) on

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post