• Shqip
 • English
 • E hënë, 17 Shkurt 2020
 • Shqip
 • English
 • My Tirana Të gjitha

  Ministri austriak takon Veliajn: Sa herë vij në Tiranën me diell shoh zhvillim, mbështetje për integrimin


  “Jam shumë i lumtur që ndodhem këtu, në Tiranën me diell, për të takuar kryebashkiakun, ministrin e Jashtëm, Kryeministrin dhe Presidentin. Është një kënaqësi e madhe! Është hera e pestë apo e gjashtë që vij në Tiranë dhe çdo herë shoh zhvillimin dhe besoj se kjo është një gjë shumë pozitive, është diçka që njerëzit këtu duhet ta vlerësojnë që gjithçka po ecën para”.

  Shqipëria është në rrugën e duhur drejt hapjes së negociatave për integrimin në Bashkimin Europian dhe zhvillimi që ka pësuar Tirana vitet e fundit është treguesi më i qartë për përkatësinë perëndimore të vendit tonë. Ky ishte mesazhi që përcolli ministri Federal për Evropën, Integrimin dhe Punët e Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg në takimin me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Duke konfirmuar mbështetjen pa kushte të Austrisë për rrugën europiane të Shqipërisë, Schallenberg vlerësoi në mënyrë të veçantë ndryshimet pozitive që ka pësuar kryeqyteti shqiptar vitet e fundit.

  “Jam shumë i lumtur që ndodhem këtu, në Tiranën me diell, për të takuar kryebashkiakun, ministrin e Jashtëm, Kryeministrin dhe Presidentin. Është një kënaqësi e madhe! Është hera e pestë apo e gjashtë që vij në Tiranë dhe çdo herë shoh zhvillimin dhe besoj se kjo është një gjë shumë pozitive, është diçka që njerëzit këtu duhet ta vlerësojnë që gjithçka po ecën para”, tha ministri Schallenberg.

  Kryebashkiaku Veliaj falenderoi mikun austriak për vizitën dhe mbështetjen e vazhdueshme që Austria i jep Shqipërisë në të gjitha sfidat e zhvillimit dhe integrimit.  Ministri Schallenberg theksoi se Austria është një avokate e përhershme e Shqipërisë në rrugën e saj të integrimit, ndaj dhe mbështet pa kushte çeljen e negociatave javën tjetër.

  Në shenjë të forcimit të marrëdhënieve mes dy vendeve dhe në mënyrë të veçantë mes Tiranës dhe Vienës, kryebashkiaku Veliaj dhe ministri Schallenberg mbollën një pemë në Parkun Europa.

  “Në emër të kësaj miqësie mbollëm një pemë, një miqësi e Tiranës me Vienën, Gracin dhe me shumë qytete të tjera austriake me të cilat bashkëpunojmë. Në fund biem dakord se kryetarët e bashkive, ministrat, shkojnë e vijnë, por ato që mbeten janë marrëdhëniet mes njerëzve. Për këtë marrëdhënie speciale jam shumë i lumtur që mbollëm sot një pemë, në kujtim të marrëdhënies fantastike që Shqipëria ka me Austrinë. E falenderoj ministrin për gjithë kontributin, si avokati më shembullor i Shqipërisë në aspiratën e saj europiane”, theksoi Veliaj.

  Më tej, ai e falenderoi ministrin austriak edhe për ndihmën konkrete dhe solidaritetin që tregoi Austria në momentin që Shqipëria u godit nga tërmeti gjatë muajit të shkuar.

  “E falenderova për ndihmën për tërmetin. Ka qenë një ndihmë bujare e Austrisë për të menaxhuar situatën e emergjencave pas tërmetit. Jo vetëm financiare, por edhe në kontribute fizike. Me shumë prej bashkive të tjera jemi duke punuar sesi Tirana mund të forcohet në një qytet që kalitet për sfida të tilla, qofshin ato dukuri ose fatkeqësi natyrore, apo të situatave të ndryshme që mund të krijohen në qytet kur vjen puna te menaxhimi i emergjencave civile”. / Tiranapost.al. 

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post