• Shqip
 • English
 • E martë, 28 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Politikë Të gjitha

  Mini-Shengeni Ballkanik/ Kryeministri Rama në Ohër me Zaev e Vuçiç me 9 nëntor


  Ditën e shtunë, me dtaë 9 nëntor kryeministri Rama do të niset drejt Ohrit, për samitin që do mbahet për mini Shengenin Ballkanik dhe në orën 12:00 siç bëjnë me dije mediat televizive, do të ketë një konferencë për shtyp. Bashkë me kryeministrin Rama do të jetë kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev i cili shpalli zgjedhjet e parakoshme me 12 prill 2020 pas Jo-së së negociatave nga Këshilli Europian, me veton e Francës, dhe presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç.

  Me datë katër nëntor, presidenti serb tregoi në Instagram se kishtë bërë një bisedë të shkëlqyer me Ramën dhe Zaev për hapa që do të hidhen më tej për këtë nismë.

  Gjatë takimit në Novi Sad me datë 10 tetor, nga deklarata e përbashkët u tha se do angazhohen për krijimin e Mini Shengenit Ballkanit.
  Kjo nismë nuk është vetëm për këto tre vende, liderët siç e deklaruan presin që edhe liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor ti bashkohen kësaj nisme, si Kosova, Mali i Zi dhe Bonsje Hercegovina.

  Qëllimi i Mini Shengenit Ballkanit është levizja e lirë e qutetarëve, lehtësira në transportimet e mallrave dhe shërbime të tjera./ Tiranapost.al. E.B

  Shengeni Ballkanik do bëhet realitet brenda vitit 2021, Rama nga Novi Sad: Mos të na mbajë peng e shkuara

  Shengeni Rajonal/ Rama mbërrin në Serbi, nesër firmoset marrëveshja me Zaev dhe Vuçiç, por çfarë është konkretisht

  Shengeni Rajonal/ Rama mbërrin në Serbi, nesër firmoset marrëveshja me Zaev dhe Vuçiç, por çfarë është konkretisht

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post