• Shqip
 • English
 • E hënë, 17 Shkurt 2020
 • Shqip
 • English
 • Histori Personale Të gjitha

  Mendonte se ndjente dhimbje nga menstruacionet. Por vajza me mjekët habiten kur zbuluan diçka


  Një adoleshente nga Anglia, 18 vjeçe vuante nga dhimbjet e tmerrshme të barkut dhe fajin ia kishte dhënë menstruacioneve. Por Rebecca Woodthorpe u habit bashkë me mjekët nga ajo që zbuluan nga ekoja. Pasi shkoi në spital për të bërë një kontroll, teksa tregonte se dhimbjet i kishte të padurueshme, u zbuluar se ajo kishte një kist 15 centimetër. Që nga mosha 12 vjeçe, Rebecca kishte ndjerë dhimbje të forta dhe mendonte se e kishte nga menstruacionet. Çdo muaj që i vinin, ajo merrte ilaçe që dhimbjet ti largoheshin.

  Miss Woodthorpe had the cyst and an ovary removed in February 2018 because the cyst had twisted round the ovary, turned it black and 'killed it'

  Falë një ndërhyrje të suksesshme edhe pse të rrezikshme për shkak të madhësisë së kistit, Rebecca sot është shëndoshë e mirë. Mjekët bëjnë apel që të gjitha vajzat dhe gratë të kryejnë kontrolle të shpeshta për të parandaluar situata të tilla dhe sëmundje të tjera që mund të dëmtojnë edhe organet.

  With an ultrasound, doctors eventually discovered a benign 11cm mass - which was 15cm by the time it was removed

  Shumica e kisteve ovale janë të padëmshme dhe zhduken vetë, por duhet të hiqen urgjentisht nëse shkaktojnë dhimbje pasi mund të kthehen në kancerogjene. Kisti i adoleshentes ishte zhvilluar që në moshën 12 vjeçe teksa rritej nga viti në vit. / Artikulli i marrë nga Daily Mail./ Tiranapost.al. E.B

  Miss Woodthorpe was in surgery for two-and-a-half-hours and in recovery for one hour. But she remained in hospital (pictured) due to complications

  The student had experienced sharp 'stabbing' pains in her stomach and legs that would last a few seconds every month during her period

  Rebecca Woodthorpe, 18, pictured with her parents, Anne and Paul, both 42, had suffered with agonising periods for five years was shocked when doctors discover a football-sized cyst

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post