• Shqip
 • English
 • E shtunë, 25 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Libra Të gjitha

  Maja e çelur


  Lulet lulëzuan
  me të parë djellë
  kushedi ç’duruan
  që kur janë mbjellë:

  që kur u përzien
  me rër’ e me ujë,
  dhe u lagn’ e u lyen
  pa bujë e rrëmujë.

  Pa zë psherëtimi,
  zë e vaj të kotë,
  i ngurroj thellimi
  nënë dhen’ e ftohtë.

  Edhe balt’ e ndotur,
  edhe llum’ i ndyrë
  i patnë përlotur
  me ngjyrë e mënxyrë.

  Ato piperonin
  me një sulm i qetë
  dhe mbinin e shkonin
  që përposh përpjetë.

  Që ngaj errësira
  brenda në dhè thellë
  ndillnin krejt të lira
  dritën edhe qelltë.

  Sa me rënd’ i mbante
  rrënj’ e balt’ e nxirë
  dh’ i tërhiqte e s’i ndante
  për në fundësirë,

  dhe sa m’i padukur
  edhe sa m’i zjarrtë
  ishte sulm’ i bukur
  për në qiejt’ e lartë,

  aq më lirë e fshehur,
  dh’ aq më me ngadalë
  rritnin pa pandehur
  sulmin e pandalë:

  Dhe ja, ndizet era
  mbi barishte e bimë!
  Ja! qesh pranëvera
  nëpër ngashërime!

  Ja! sa lul’ e qetë
  çeli gjinë e sajë,
  përmbi degë e fletë
  atje lart në majë!

  Lasgush Poradeci

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post