• Shqip
 • English
 • E martë, 28 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Kryesore Shëndet Të gjitha

  Lorena, 3-vjeçarja që lufton me vdekjen dhe dëbimin nga Belgjika


  “E dënuar me vdekje”, por autoritetet belge janë të pashpirt. Lorena e vogël, vetëm 3 vjeçe, nëna dhe motra e saj duhet të largohen. Vendimi u mor në 22 nëntor, ndërsa familja shqiptare jetonte në Belgjikë që nga viti 2015.

  Vajza e vogël kurohet nga fibroza cistike në klikikën “Shën Luka” dhe mjekia që e ka nën vëzhgim ka thënë se një dëbim i saj drejt Shqipërisë do t’i sillte vdkjen.

  Ajo po mundohet që të bind autoritetet të lejojnë qëndrimin e vajzës, në banzë të një neni, i cili lidhet me arsyet shëndetësore.

  Nathalie Bauwens ka thënë se Lorena nëse kthehet në Shqipëri do të shkojë drejt vdekjes.

  Afati i fundit i qëndrimit të kësaj familje në Belgjikë është 3 janari. Deri atëherë në garë me kohën të gjithë janë duke u përpjekur të parandalojnë largimin e familjes.

  “Nuk ka asnjë strukturë serioze në Shqipëri që mund të merret me sëmundjen e vajzës”, ka thënë mjekja Nathalie Bauwens.

   

   

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post