• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 11 Dhjetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Të gjitha YouPost

  Le Journal (1900)/ Arrestimi i Ismail Qemalit. Ndërhyrja e ambasadorit anglez për lirimin e tij


  Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Nëntor 2019

  “Le Journal” ka botuar, të dielën e 25 shkurtit 1900, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me arrestimin e Ismail Qemalit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

  Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

  Frankfurt. — Na shkruajnë nga Kostandinopoja në Gazetën e Frankfurtit:

  “Këshilltari i njohur i shtetit, Ismail Bej Qemali, u arrestua dje, gjatë natës.

  Ambasada angleze po kërkon lirimin e tij me arsyetimin se, gjatë demonstratave anglofile të muajit dhjetor, me iniciativën e Ismailit, ambasadori britanik mori nga Sulltani premtimin që Ismaili nuk do të shqetësohej.”

  Linku origjinal: https://www.darsiani.com/la-gazette/le-journal-1900-arrestimi-i-ismail-bej-qemalit-nderhyrja-e-ambasadorit-anglez-per-lirimin-e-tij/

  Tiranapost.al. 

  Ismail Qemali

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post