• Shqip
 • English
 • E premte, 22 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Kur shtohen gratë në drejtim, do shtohet edhe bashkëpunimi në rajon. Bregu: Dy sfidat më të mëdha para nesh…


  Kur të shtohen gratë në drejtim me gjasë do te shtohet edhe bashkëpunimi në rajon. Siç shihet në foto e vetmja grua në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor në Gjenevë është sekretarja e RCC, Majlinda Bregu. Sot në Gjenevë u zhvillua takimi për një Dialog Strategjik mes liderëve të rajonit, ndërsa Bregu qëndron e ulur në krah të të dërguarit të posaçëm të DASH për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer.

  “Dialog Strategjik me Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor që u takuan sot në Gjenevë: Integrimi rajonal bëhet domethënës pasi rezultati final të jetë Integrimi në BE. Sfidat para nesh do të jenë edhe më të mëdha: forcimi i bashkëpunimit rajonal në një kohë pasigurie dhe zbërthimi i pritshmërive për Procesin e Berlinit përballë integrimit në BE të rajonit. Dhe ndërsa Ballkani Perëndimor është duke pritur për një qartësi mbi zgjerimin e BE-së, ne kemi nevojë për të zgjeruar bashkëpunimin midis 6 vendeve të rajonit. Të gjithë ne duhet të kuptojmë qartë se çfarë po ndodh me proceset e bashkëpunimit në rajon, sepse konfuzioni nuk do të na çojë askund”, shkruan Bregu në postimin e Instagramit.

  View this post on Instagram

  Strategic Dialogue on #WesternBalkans leaders meeting in #Geneva today: Regional integration becomes meaningful once the final end is EU Integration. The challenges in front of us will be even bigger: enhancing the regional cooperation in the time of uncertainty and nailing the expectations on the Berlin Process vis-à-vis the EU integration of the region. And while WB is waiting for some clarity on EU enlargement we need to enlarge the cooperation among WB 6. All of us have to have a clear understanding what is happening with the cooperation processes in the region, because confusion worse confounded will lead us nowhere. Glad to formalize the cooperation @worldeconomicforum on Regional Accelarator for Innovation& competitiveness👏🏻. RCC will coordinate it. More in news 👉https://www.rcc.int/news/580 Good. Better. Regional. l🇪🇺 #PoweredbyRCC #regionalcooperation #euintegration #europeanunion #worldecomicforum #regionaleconomicarea #innovation

  A post shared by Majlinda Bregu (@m.bregu) on

  Një e mire është se në këto takime kemi dy shqiptarë, edhe kryeministrin Rama edhe zonjën Bregu që drejton institucionin për gjithë rajonin, por mbetet shqiptare sidoqoftë./ Tiranapost.al

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post