• Shqip
 • English
 • E diel, 18 Gusht 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Politikë Të gjitha

  KQZ shpërndan fondet për zgjedhjet e 30 qershorit, sa para do të marrin partitë


  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur shpërndarjen e fondeve për partitë politike që do të marrin pjesë në zgjedhjet vendore të 30 qershorit.

  Janë 190 milionë lekë nga buxheti i shtetit që do të shpërndahen për partitë, ku pjesën më të madhe e marrin PS dhe PD, përkatësisht 86 dhe 52.8 milionë lekë.

  LSI, si forca e tretë politike do të përfitojë mbi 27 milionë lekë. Më pas vijnë PDIU me 10 milionë, socialdemokratët me rreth 7 milionë lekë.

  Bazuar  në Kodin Zgjedhor, partitë politikë përfitojnë financa nga taksapaguesit, për zhvillimin e fushatës zgjedhore.

  Si ndahen fondet

  Partia Socialiste e Shqipërisë – 86.065.992 lekë

  Partia Demokratike e Shqipërisë – 52.808.975 lekë

  Lëvizja Socialiste për Integrim – 27.160.224 lekë

  Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet – 10.107.290 lekë

  Partia Socialdemokrate e Shqipërisë – 7.286.685 lekë

  Lista e Barabartë – 6.570.833 lekë./Tiranapost/A.C

  .