• Shqip
 • English
 • E hënë, 19 Gusht 2019
 • Shqip
 • English
 • Kosova Të gjitha

  Kosova ofron para për rindërtimin e katedrales ‘Notre Dame’


  Kanë kaluar dy ditë qëkur Notre Dame, katedralja 850 vjeçare e Parisit u dogj, ndonëse u arritën të shpëtoheshin dy kullat. Donacionet kanë qenë me shuma të mëdha, duke iu përgjigjur fushatës së çelur nga presidenti Macron i cili premtoi se Katedralja do bëhet sërish madje më e bukur se ç’ishte.

  Me të parët të pasurit e Francës dhe personazhe të tjerë të njohur dhe liderë, edhe Kosova është ofruar të financojë një shumë parash për rindërtimin e katedrales.

  Image result for Notre Dame

  Duke shpreur keqardhjen për djegien e katedrales, kryeministri Haradinaj gjatë takimit me ambasadorin e Francës Didier Chabert tha se edhe Kosova do ndihmojë në rindërtimin e tij. Megjithatë nuk bëhet me dije shuma e parave. Deri tani janë mbledhur më shumë se 1 miliard dollarë/ Tiranapost.al. E.B

  Se kështu janë francezët! Nëse Pinault dhuroi 100 milion euro për Damën e Parisit, ja sa e preu çekun më i pasuri i Francës

  Në Francë ka plasur debati. Macron thotë se Notre Dame do bëhet më e bukur për 5 vjet, por ja ç’thonë ekspertët