• Shqip
  • English
  • E hënë, 9 Dhjetor 2019
  • Shqip
  • English
  • Art & Kulturë Lifestyle Showbiz Të gjitha TIP top

    Këta janë 78 artistët e nominuar për 15 çmimet Kult


    Ky është viti i 15-të i ceremonisë së ndarjes së çmimeve Kult. Akademia Kult ka publikuar listën e nominimeve për secilën kategori që nga “Kënga e Vitit”, “Instrumentisti i Vitit”, “Balerini i Vitit” e shumë të tjera nga të cilat do jepen 13 çmime të mëdha dhe 2 speciale për 78 artistë të nominuar.

    Mbrëmja e ndarjes së çmimeve do mbahet ditën e martë, më 26 nëntor në 19:30 në Sallën e Eventeve, në Katedralen Ortodokse.

    Nominimet sipas secilës kategori i gjeni më poshtë, mund të bëni dhe ndonjë parashikim.


    KËNGA E VITIT:

    1. Anxhela Peristeri me këngën “Pa Mua”

    2. Aurel Thëllimi me këngën “Të dua ty”

    3. Elton Deda me këngën “Qetësisht”

    4. Elvana Gjata me këngën “Gjërat kanë ndryshuar”

    5. Kejsi Tola me këngën “Më ke mua”

    6. Sidrit Bejleri me këngën “A e ke ndi?”


    INTERPRETUESI LIRIK I VITIT:

    1. Armaldo Kllogjeri me Don Josè në Operën “Carmen”

    2. Armando Likaj me Escamillo në Operën “Carmen”

    3. Denis Skura me Gabriel von Eisenstein në Operetën “Lakuriqi i natës”

    4. Dorina Selimaj me Micaela dhe Frasquita në Operën “Carmen”

    5. Ivana Hoxha me Carmen në Operën “Carmen”

    6. Renisa Laçka me Rosalinde në Operetën “Lakuriqi i natës”


    INSTRUMENTISTI I VITIT:

    1. Ali Pengili, Oboe me Koncert për oboe Nr.2 ( sol minore) nga Ludwig August Lebrun

    2. Elvis Rudi, Flaut me Sonata për flaut dhe piano ngaJ.S.Bach, P.Gaubert, P.Sancan, dhe F.Kuhlau

    3. Jonian Kadesha, Violinë me Koncert Recital

    4. Marin Gjollma, Piano me Koncert për piano dhe orkestër nga F.Mendelssohn, L.V.Beethoven dhe R.Schumann

    5. Merita Rexha Tërshana, Piano me Koncert për piano dhe orkestër nga Tonin Harapi

    6. Tedi Papavrami, Violinë me Sonata për violinë dhe piano nga Ludwing Van Beethoven


    BALERINI I VITIT:

    1. Adela Muçollari me Zhizel tek “Zhizel”

    2. Anxhelo Muçollari me Albert tek “Zhizel”

    3. Dion Gjinika me Hans tek “Zhizel”

    4. Fatjon Lito me Albert tek “Zhizel”

    5. Ledia Sulaj me Zhizel tek “Zhizel”

    6. Rovena Shqevi me Mirta tek “Zhizel”


    MONO-DRAMË/ KOMEDIA E VITIT:

    1. Arben Derhemi me “Rrno për me tregue”

    2. Gentian Hazizi me “Çfarë do bëhem kur të rritem?”

    3. Herion Mustafaraj me “Prapaskenat e fatit”

    4. Mehdi Malka me “Marr guximin…”

    5. Olta Daku me “Shirli Valentina”

    6. Romir Zalla me “Mbroni shpellarin”


    AKTORI I VITIT:

    1. Besmir Bitraku me Krijesa tek “Frankenshtain”

    2. Gentian Zenelaj me Sesil Haversham tek “Komedia që shkon për dreq”

    3. Indrit Çobani me Makbeth tek “Makbeth”

    4. Koço Qendro me Harpagoni tek “Kopraci”

    5. Lulzim Zeqja me Henri tek “Frankenshtain”

    6. Roerd Toçe me Piter VanDan tek “Ditari i Ana Frank”


    AKTORJA E VITIT:

    1. Egla Ceno me Xhesi tek “Natën, Má!”

    2. Ilirda Bejleri me Ajo tek “Një engjëll në katin e 11-të”

    3. Ilire Vinca me Nëna tek “Natën, Má!”

    4. Luiza Xhuvani me Medea tek “Medea”

    5. Luli Bitri me Znj. Makbeth tek “Makbeth”

    6. Zamira Kita me Frosina tek “Kopraci”


    DOKUMENTARI I VITIT:

    1. Besnik Bisha me “Fëmijët e diktaturës”

    2. Bujar Alimani me “Zois”

    3. Eno Milkani me “Atentatet e mëdha”

    4. Mevlan Shanaj me “Koha e Pelikulës”

    5. Saimir Kumbaro me “Një cicëron për historinë”

    6. Suela Bako dhe Yllka Gjollesha me “Dritë”

     

    REGJIA E VITIT:

    1. Altin Basha me “Gomari i Babatasit”

    2. Andia Xhunga me “Tag”

    3. Ema Andrea me “Natën, Má!”

    4. Fatos Berisha me “At Sergi”

    5. Ilir Bokshi me “Frankenshtain”

    6. Kled Kapexhiu me “Makbeth”


    ARTISTI PAMOR I VITIT:

    1. Edi Hila me “Edi Hila: Piktori i transformimit”

    2. Gazmend Leka me “Lutja”

    3. Ilir Pojani me “Të eksplorosh të padukshmen”

    4. Kreshnik Xhiku me “Vitruvian”

    5. Kristo Krisiko me “Prolog epilog”

    6. Mikel Temo me “TR.PR.VR”


    LIBRI ALBANOLOGJIK I VITIT:

    1. Blerina Suta me “Hulumtime mbi veprën e Át Gjergj Fishtës”

    2. Matteo Mandalà me “Studime albanologjike”

    3. Nebi Bardhoshi dhe Olsi Lelaj me “Etnografi në Diktaturë: Dija, Shteti, Holokausti Ynë”

    4. Pranvera Bogdani me “Balshajt”

    5. Rami Memushaj me “Për shqipen standarde III”

    6. Romeo Gurakuqi me “Shqipëria dhe tokat e lirueme: 1939-1946”

     

    LIBRI ARTISTIK I VITIT:

    1. Arian Leka me “Në kërkim të këmishës së humbur”

    2. Brajan Sukaj me “Ciklopi”

    3. Diana Çuli me “Vrasje në Kryeministri”

    4. Flutura Açka me “Roja i dritës”

    5. Gazmend Kapllani me “I keqi i vetes”

    6. Sabri Hamiti me “Kukuta e Sokratit”


    PËRKTHIMI I VITIT:

    1. Agron Tufa me “Flokëborët e zeza” nga Paul Celan

    2. Edit Dibra me “Albertina e zhdukur” nga Marcel Proust

    3. Edmond Tupja me “Një ballkon në pyll” nga Julien Gracq

    4. Erion Karabolli me “Abadoni, engjëlli i skëterrës” nga Ernesto Sábato

    5. Parid Teferiçi me “Dita e mbetur” nga Kazuo Ishiguro

    6. Primo Shllaku me “Lulet e së keqes” nga Charles Baudelaire

    *Ky post është realizuar nga Fabjola Hije

    Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post