• Shqip
 • English
 • E martë, 19 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Receta e ditës TIP top

  Ke ngrënë ndonjëherë qofte orizi? Ja ku e ke recetën


  Përbërësit dhe përgatitja:

  500 g oriz carnaroli
  1 lt ujë
  100 g gjalpë
  1,6 g shafran
  Kripë
  100 g parmigiano
  3 vezë
  Nenexhik
  500 g djathë manuri

  Orizin e ziejmë me ujë, kripë , gjalpë dhe shafran. E ftohim në një tavë dhe më pas shtojmë djathin parmigiano, vezët e rrahura dhe nenexhikun. Formojmë brumin e qofteve, me duar pak të lagura marrim pak brumê, e hapim te pëllëmba e dorës e mbushim me djathin Manuri të thërmuar dhe e mbyllim me kujdes. I vendosim në tavë, i pjekim në furrë me temperaturë maksimale derisa të marrin ngjyrë./Tiranapost.al

   

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post