• Shqip
 • English
 • E premte, 13 Dhjetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Presidenti gjerman që do të donim ta kishim edhe ne

  Frank-Walter Steinmeier është ndër personazhet më popullorë në Gjermani. Ishte personi kyç gjatë qeverisë së kancelarit Schroeder dhe u shkëput përkohësisht nga politika për t’i dhuruar veshkën bashkëshortes. Çfarë pritet gjatë presidencës së tij në marrëdhëniet me Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara?

  Ju rrëfej mikun tim, Zygmunt Bauman

  Popullaritetin më të madh e arriti me nocionin e shoqërisë likuide. Ai ishte një kritik i kësaj shoqërie, ashtu si edhe ndaj mediave sociale, sepse mungesa e lidhjeve solide dhe afatgjata i dukej diçka monstruoze dhe e rrezikshme.

  Can Dunar, gazetari në ekzil: Në Stamboll mbretëron terrori

  Dy vite më parë, së bashku me kolegun Erdem Gul u akuzua për spiunazh pasi tregoi se shërbimet sekrete turke furnizuan me armë grupet ekstremiste islamike në Siri. Tani jeton në Gjermani, në azil politik dhe thotë se: “Shoqëria civile ka frikë të ekspozohet. Direkt të vihen prangat, edhe për një tweet.”

  Kontroversi Salman Rushdie: Ata që shpikën fake news, sot qeverisin Shtëpinë e Bardhë

  Shkrimtari kontrovers i realizmit magjik, Salman Rushdie, thotë se ata që prodhuan “fake news” janë tashmë në Shtëpinë e Bardhë. Ai tregon prapaskenat e redaksisë së New York Times natën e 8 nëntorit dhe titullin e gazetës që do të shpallte Hillary Clinton Presidente. “E vërteta po kushtëzohet nga paragjykimet. Për këtë shkak është në rrezik”, thotë Rushdie.

  Forca Franko !

  Sot Franko po përballet me vështirësinë më të madhe të jetës, atë që duhet patjetër ta mposhtë sepse publiku do t’i dëgjojë sërish këngët e tij, do të dëgjojë “Biçikletën”, “Adresën”, “Pranverën”, “Rockun e burgut”, “Zemrën e lodhur”. Do ta shohë përsëri me kitarën e varur në shpinë, me syzet e errëta, me xhaketën e bardhë…