• Shqip
 • English
 • E diel, 26 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Kush po bën më shumë bullizëm dhe rastet e fundit me vajzat e famshme

  Derisa njerëzit ta ndajnë çfarë duan dhe të kuptojnë që jo gjithçka duhet të jetë siç ata duan, derisa të gjithë të njohin empatinë, të mësojnë të ecin me këpucët e tjetrit dhe ta kthejnë thikën në zemrën e tyre, gjuha e urrejtjes dhe bullizmi, përmes aksesit bujar në rrjetet sociale do t`i ketë ndarë të gjithë, përgjithmonë!

  Debati për përdorimin e antibiotikëve, për 30 vjet nuk do kenë më efekt për këto arsye

  Esencë editori/ Dje në Tiranapost postuam historinë tragjike të një vogëlushi 8 vjeçar i cili ishte edhe artikulli me më shumë klikime. Shkak ishte motivi i vdekjes, prindërit nuk i dhanë antibiotik dhe ata po gjykohen nga drejtësia. Me një kërkim në një nga platformat me risitë dhe studimet më interesante në botë siç është TED Talks, ku flasin profesionistë, shkencëtarë, shkrimtarë, foli edhe autorja dhe gazetarja Maryn McKenna për arsyet pse bakteret po i mundin antibiotikët, dhe ajo ofron një zgjidhje në fund…