Edhe PD si LSI sulmon Hahn-in: Është gënjyer!

Esencë editori/Dy partitë opozitare, PD dhe LSI kanë dalë të dyja me të njëjtin qëndrim për deklaratat e komisionarit Hahn. Ndërsa për LSI-në reagoi kryetarja e partisë Monika Kryemadhi, për PD-në reagoi deputeti Oerd Bylykbashi i cili thekson se për shumë çështje Komisioneri Hahn është gënjyer.

Rilindja urbane në Shqipëri bën jehonë edhe në SHBA

Esencë editori/ Rilindja Urbane ishte nisma që ndërmori qeveria Rama sapo erdhi në pushtet dhe që ka ndryshuar pamjen e dhjetëra qyteteve dhe fshatrave në mbarë vendin, duke i dhënë atyre fizionominë evropiane. Tashmë kjo nismë ka gjetur mbështetje dhe vlerësime edhe në Nju Jork ku ndodhet zëvendës kryeministrja, Senida Mesi.