Në fund të tunelit ka dritë…Reagon Basha

Esencë editori/Megjithëse ishte i pranishëm në ceremoninë e inaugurimit të bustit të Pjetër Arbnorit, Basha vendosi të bëjë një status vetëm gjatë orëve të mbrëmjes, pasi i dëgjoi të gjitha reagimet e kritikëve brenda partisë së tij. “Në fund të tunelit ka dritë”, shkruan Basha ndër të tjera dhe nuk dihet nëse është edhe një përgjigje për statusin e Patozit. Ky i fundit e akuzonte Bashën se kishte lënë jashtë aktivitetit disa nga ish deputetët e PD-së që e kishin njohur Arbnorin.

Ka ardhur koha, doktor

Esencë editori/ Në moment të parë fotoja dhe titulli mund t’ju trembin pak. Ka lidhje me një gropë por Astrit Patozi nuk po i uron vdekjen Doktor Berishës. Kur e lexon deri në fund, kupton se lepuri fle tjetërkund…

Pse qëndroi në hije Topalli? Fotot që nuk patë nga aktiviteti

Esencë editori/ Sot u zhvillua ceremonia e inaugurimit të bustit të Pjetër Arbnorit, ndryshe i cilësuar si Mandela shqiptare. Ishte një ceremoni ku të gjithë u takuan me dashamirësi me të gjithë pa vënë re asnjë ndasi partiake. Ajo që ra në sy ishte qëndrimi në hije i Jozefina Topallit. Ajo nuk u duk në takimin e përzemërt të Bashës me Rulin e Mustafajn dhe u kujdes deri në fund që t’i qëndronte sa më larg kryetarit të PD-së…

Pas kafes miqësore, Besnik Mustafaj ka disa këshilla për Bashën

Esencë editori/ Megjithëse i shkëputur nga PD, Besnik Mustafaj ka qenë aktiv në media duke dhënë opinionet e tij për çështje të caktuara dhe më së shumti për punët brenda partisë që dikur ai e bashkëthemeloi. Mustafaj ka qenë ndër figurat e para që u largua nga PD kur dha dorëheqjen e papritur atëherë nga posti i Ministrit të Jashtëm, duke i surprizuar të gjithë me deklaratën e tij “u lodha”…Por ndryshe nga marrëdhëniet e ftohta me Berishën me Bashën ai thotë se ka pirë disa herë kafe dhe ka disa këshilla për të…

“Pa punuar bahçen nuk kthehem në politikë”…Batuta e Genc Rulit në PD

Esencë editori/ Duket se largimi që Basha i bëri gardës së vjetër të PD-së nga partia, i ka bërë mirë disave, ose të paktën ashtu pretendojnë. Duke mos gjetur më hapësira edhe për të dhënë një mendim ndryshe në partinë që themeluan dhe rritën për shumë vite, tani shprehen të kënaqur me jetën larg politikës. Të paktën kështu tha sot ish ministri Genc Ruli.

A do t’i bindet opozita ndërkombëtarëve dhe të votojë ligjin për Magjistratët?

Esencë editori/ Vetëm një javë më parë eurokomisioneri Johannes Hahn i bëri apel qeverisë dhe opozitës në veçanti që të miratojnë ligjin për magjistratët. Por opozita ka në dispozicion vetëm një seancë të fundit parlamentare për ta miratuar këtë ligj dhe për të mos mbajtur peng dhjetra studentë që mezi presin të ndjekin rritjen e tyre në karrierë. Sot më shumë se kurrë është e nevojshme që ky ligj të miratohet për shkak se vendi po mbetet pa gjyqtarë e prokurorë të cilët po bien një nga një në rrjetën e vettingut.