• Shqip
 • English
 • E diel, 19 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Samiti Botëror për Vaksinimin në Bruksel: Shqipëria e angazhuar që çdo fëmijë të vaksinohet

  Një prej çështjeve kryesore të diskutuara në Samit ishte roli i medias dhe kryesisht rrjeteve sociale kundër disinformimit dhe përhapjes së lajmeve të rreme mbi efektet e vaksinimit. Aktualisht është arritur një marrëveshje me Facebook, Google, Twitter etj për të filtruar profilet e rreme dhe ndalimin e përhapjes së informacione të pa vërteta mbi efektet e vaksinimit.

  Debati për përdorimin e antibiotikëve, për 30 vjet nuk do kenë më efekt për këto arsye

  Esencë editori/ Dje në Tiranapost postuam historinë tragjike të një vogëlushi 8 vjeçar i cili ishte edhe artikulli me më shumë klikime. Shkak ishte motivi i vdekjes, prindërit nuk i dhanë antibiotik dhe ata po gjykohen nga drejtësia. Me një kërkim në një nga platformat me risitë dhe studimet më interesante në botë siç është TED Talks, ku flasin profesionistë, shkencëtarë, shkrimtarë, foli edhe autorja dhe gazetarja Maryn McKenna për arsyet pse bakteret po i mundin antibiotikët, dhe ajo ofron një zgjidhje në fund…