• Shqip
  • English
  • E shtunë, 25 Janar 2020
  • Shqip
  • English
  • Debati për përdorimin e antibiotikëve, për 30 vjet nuk do kenë më efekt për këto arsye

    Esencë editori/ Dje në Tiranapost postuam historinë tragjike të një vogëlushi 8 vjeçar i cili ishte edhe artikulli me më shumë klikime. Shkak ishte motivi i vdekjes, prindërit nuk i dhanë antibiotik dhe ata po gjykohen nga drejtësia. Me një kërkim në një nga platformat me risitë dhe studimet më interesante në botë siç është TED Talks, ku flasin profesionistë, shkencëtarë, shkrimtarë, foli edhe autorja dhe gazetarja Maryn McKenna për arsyet pse bakteret po i mundin antibiotikët, dhe ajo ofron një zgjidhje në fund…