Botë Te gjitha

Ish i dashuri i bënte shantazh! Conchita zbulon në Instagram sëmundjen që e kishte mbajtur sekret


Fituesja e Eurovizionit të vitit 2014, Conchita Wurts ka zbuluar për gjithë botën online se vuan nga Hiv AIDS. Me një postim të gjatë, por tronditës në Instagram Conchita rrëfen sëmundjen e saj, duke thënë se më mirë të tregojë vetë sesa ti jepte të drejtën dikujt për ta trembur e shantazhuar. Rrëfimi i saj vjen pasi një ish i dashur kërcënoi se do dilte në skenën ku ajo këndonte dhe do iu tregonte të gjithëve se vuante nga AIDS-i.

“Që kur zbulova diagnozën, kam qenë në trajtim mjekësor prej shumë vitesh pa ndërprerje. Nuk mund t’ja transmetoj askujt virusin që mbaj. Deri tani nuk e kam bërë publike sëmundjen time për disa arsye, dy nga të cilat do i them tani: Familja ime dhe miqtë e mi.

‘Së dyti, është informacion që, sipas mendimit tim, është pothuajse ekskluzivisht i rëndësishëm për ata me të cilët kam kontakte seksuale.  Konchita e njohur si Mbretëresha e Eurovizion me mjekër, bëri për vetë shumë njerëz me këngën që fitoi në Eurovizionin e vitit 2014, me titull Rise Like a Phoenix. Që nga fitorja e saj në Kopenhagë gati katër vjet më parë, ajo ka vazhduar të përdorë famën për të bërë fushatë për tolerancë dhe barazi./ Tiranapost.al E.B

Eurovision winner Conchita Wurst goes public with HIV diagnosis

Conchita Wurst representing Austria performs 'Rise Like a Phoenix' during the second semi-final of the Eurovision Song Contest 2014 in Copenhagen, Denmark, on May 8, 2014. The grand final will take place on May 10, 2104. AFP PHOTO / SCANPIX DENMARK / NIKOLAI LINARES +++ DENMARK OUT +++ (Photo credit should read Nikolai Linares/AFP/Getty Images)