• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 29 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  I nxehti afrikan, çfarë të bëjmë për të shmangur problemet shëndetësore


  Vendi është i përfshirë nga i nxehti afrikan dhe janë të shumtë njerëzit që kanë hasur probleme shëndetësore për shkak të temperaturave të larta.

  Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë disa këshilla të rëndësishme për qytetarët që të bëjnë kujdes dhe të evitojnë sa më shumë ekspozimin në diell, për të shmangur problemet shëndetësore.

  Njoftimi i ISHP: 

  Në mënyrë që të shmangni efektet shëndetësore negative të tempreaturave të larta këshillohet:

  🔸 Të evitohet ekspozimi në diell, sidomos në pikun e temperaturave (nga ora ‪11:00‬ deri në ‪17:00‬).
  🔹 Ambienti në të cilin jetojnë të jetë i freskët dhe i ajrosur mirë, nëpërmjet ajrit të kondicionuar, ventilatorëve ose nebulizatorëve për lagështimin e ajrit.

  🔸 Të vendosen perde të errëta sidomos në dritaret e ekspozuara ndaj rrezatimit diellor.
  🔹 Të vendosen termometra për matjen e temperaturës së ambientit ku shpenzojnë më shumë kohë. 🌡
  🔸 Të pihen sa më shumë lëngje, kryesisht ujë. Evitoni pijet shumë të ftohta, ato me gaz, me shumë sheqer dhe aditivë të tjerë.
  🔹 Të konsumohen vakte ushqimore të shpeshta, në sasi të vogla, të ftohta dhe me përbërës ushqimorë lehtësisht të tretshëm.
  🔸 Të vishen me rroba të lehta, me ngjyra të hapura dhe prej pambuku ose linoje.
  🔹 Për personat që përdorin medikamente, të mos e ndërpresin apo ndryshojnë atë, pa u konsultuar me mjekun përkatës.
  🔸 Rekomandohen dushe të shpeshta me ujë të vakët dhe pa u tharë me peshqir./ Tiranapost.al

   

  *Foto nga @arjola.dula

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post