• Shqip
 • English
 • E martë, 15 Tetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Rajoni Të gjitha

  Humbi zgjedhjet, Cipras uron Mitsotakis: Qytetarët e bënë zgjedhjen e tyre, e respektojmë plotësisht


  Pas mbylljes së procesit zgjedhor dhe pas daljes së sondazheve të para ku partia e tij renditej e dyta, kryeministri në detyrë i Greqisë, Alexis Cipras ka reagaur në një prononcim për mediat.

  Cipras pranoi humbjen në zgjedhjet e së dielës dhe telefonoi menjëherë rivalin e tij konservator Kyriakos Mitsotakis, për ta uruar për fitoren.

  Në një fjalim që mbajti në mbrëmje në qendër të Athinës, ai tha: “Qytetarët e bënë zgjedhjen e tyre, ne e respektojmë plotësisht votën e popullit”.

  Rezultatet paraprake tregojnë se Partia Konservatore “Demokracia e Re” e Mitsotakis ka fituar 39.7 për qind të votave, ndërsa “Partia Syriza” e zotit Tsipras ka marrë 31.5 për qind.

  Parashikohet që Mitsotakis të ketë siguruar një shumicë të konsiderueshme të vendeve në Parlamentin grek. /Tiranapost.al/

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected]