• Shqip
 • English
 • E hënë, 17 Shkurt 2020
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Kryesore Të gjitha

  Hollanda kërkon zyrtarisht: Riktheni vizat për shqiptarët


  Ky është përfundimi në të cilën ka dalë Policia dhe Prokuroria Holandeze në një raport të hartuar, ku si shkakun kryesor të kësaj kërkese autoritetet e këtij vendi i adresojnë tek rritja e kriminalitetit nga bandat shqiptare

  Hollanda kërkon rikthimin e vizave për shqiptarët. Ky është përfundimi në të cilën ka dalë Policia dhe Prokuroria Holandeze në një raport të hartuar, ku si shkakun kryesor të kësaj kërkese autoritetet e këtij vendi i adresojnë tek rritja e kriminalitetit nga bandat shqiptare.

  Në përfundim të raportit të hartuar Policia dhe Prokuroria Hollandeze këshillon qeverinë e këtij vendi që të rivendosë vizat me Shqipërinë, duke kushtëzuar kështu lëvizjen e tyre në hapësiren Shengen.

  Sipas autoriteteve hollandeze, kriminelet shqiptarë janë fuqizuar se tepërmi vitet të fundit, ku ata operojnë kryesisht në trafikun e drogës, pastrim parash dhe në trafikun e qënieve njerëzore.

  Dhe për ta luftuar më së miri këtë fenomen në rritje, policia dhe prokuroria hollandeze sheh si të domosdoshme rikthimin e vizave për shqiptarët, në mënyrë që të mos hyjnë më lirisht në zonën Schengen dhe në Holandë.

  Sipas të dhënave nga autoritetet hollandeze, numri i të dyshuarve për vepra penale me kombësi shqiptarë përgjatë një viti është dyfishuar, duke shtyrë kështu kërkesën për masa më të ashpra.

  Megjithatë do të jetë qeveria në Holandë që do të vendosë për një masë të tillë. Aktualisht raporti në fjalë po studiohet nga qeveria hollandeze për të marrë një vendim final.  E.C/Copyright Tiranapost.al

  Capture-28

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post