• Shqip
 • English
 • E shtunë, 25 Maj 2019
 • Shqip
 • English
 • Botë Të gjitha

  Historia e Brenton! Nga bjond i vogël tek vdekja e babait dhe vrasja e 49 myslimanëve në Zelandën e Re


  Mediat ndërkombëtare e quajnë një supremacist të bardhë autorin e 49 viktimave dhe mbi 20 të plagosurve pas një sulmi në dy xhami në Zelandën e Re. Ai është identifikuar si Brenton Tarrant, 28 vjeç nga Australia i cili prej 7 vitesh udhëtoi nëpër botë dhe u  fiksua me ideologjitë ekstremiste dhe neonaziste që i shfaqi tashmë në vendin që konsdierohet ideal për të jetuar.

  Brenton Tarrant is pictured as a child being held by his keen athlete father who died of cancer in 2010 at the age of 49. He grew up in Grafton in the Northern River region of Australia's New South Wales and worked as a personal trainer before leaving to travel the world

  Brenton do të dalë nesër në gjyq me akuzat për vrasje, por nuk priten shenja pendimi. Teksa filmonte veten e tij dhe rrugës duke përshëndetur shoferë të tjerë, në sedilje mbante kallashë dhe sapo zbriti qëlloi breshëri tek njerëzit, sa në dhomën e lutjes së burrave tek dhoma e grave.

  In his manifesto, Tarrant (pictured) described himself as an 'ordinary, white man', who was born into a working class, low income family of Scottish, Irish and English decent

  Mësohet se më shumë se 100 njerëz ndodheshin duke falur namazin. Detaje të reja për të po dalin, përfshirë prejardhjen dhe shkollimin e tij në Uellsin e ri në Jug, vend të cilin e braktisi pasi babai i tij Rodney ndërroi jetë nga kanceri, e ndërsa Brenton ishte 20 vjeç. Gjatë kohës që udhëtoi nëpër botë dhe një grua me të cilën u njoh para se të ikte nga Grafton duket se ndikuan në jetën e tij për tu kthyer në një ekstremist.  Sipas postimeve që bente në Facebook tregonte se ishte i fiksuar me sulmet terroriste që ndodhën ne Europë mes viteve 2016, 2017. Ideologjite e tij me urrejtje, neo naziste për popullin mysliman si dhe frymëzimi për muzikë folk  serbe bënë që ai të radikalizohej.

  Tarrant grew up in a picture-perfect house (shown above) in Grafton in the Northern River region of Australia's New South Wales

  Një grua që e njihte Brentonin para se të ikte nga Grafton tha se ka punuar si trajner personal, se stërvitej shumë, dhe se ishte djalë i mirë e i edukuar.  Në një material të postuar në internet para masakrës, Tarrant e përshkruante veten si një djalë të zakonshëm, të bardhë, të lindur nga prindër të klasës punëtore, familje me të ardhura të pakta.  Nëna dhe motra e tij ende jetojnë në atë zonë, ndërsa ai, në vitin 2010 u largua pasi babai ndërroi jetë nga kanceri në moshën 49 vjeç. Kështu lind pyetja, si ka mundësi një biond i bukur i vogël e i dashur u kthye në njeriun më të urryer për momentin? Një gjë dihet tashmë, se mediat sociale treguan shumë për të, por askush nuk vuri re gjë…. / Daily Mail/ Tiranapost.al. E.B

  Witnesses reported hearing dozens of shots at Al Noor Mosque in Christchurch on the country's South Island. Pictured is a still from a live-stream of the shooting

  Shootings took place at two mosques in Christchurch on Friday. The death toll from the terror attack has reached 49

  Video/ Kjo është një nga ditët më të zeza në Zelandën e Re!