• Shqip
 • English
 • E diel, 15 Dhjetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Kosova Të gjitha

  Haradinaj i drejtohet Gjykatës: Të përcaktohen detyrat deri në krijimin e qeverisë së re


  Kryeministri në dorëheqje Ramush Haradinaj ka kërkuar nga Gjykata Kushtetuese përcaktimin e kompetencave dhe funksionimit të qeverisë pas dorëheqjes së tij.

  “Kjo nuk është me ndërhyrë në afate të zgjedhjes, por me krijuar shembull për herët e ardhshme. Kushtetuta jonë nuk e ka precizuar se si veprohet kur Kryeministri jep dorëheqjen”.

  Haradinaj ka kërkuar që të mos zvarritet caktimi i datës së zgjedhjeve.

  “Kam kërkuar nga presidenti, nga parlamenti, nga partitë politike që të ndërmarrin veprimet e duhura për të shpallur zgjedhjet në afatin e rregullt kohor, pra të mos i vonojnë”.

  Ai ka ftuar për nesër në një takim dy liderët e tjerë të koalicionit qeverisës, kreun e PDK-së, Kadri Veselin dhe atë të Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limajn. Haradinaj është pyetur edhe për mos njoftimin e liderëve të tjerë institucionalë për dorëheqjen e tij, por ka thënë se ai e ka bërë njoftimin në vendin dhe kohën e duhur. /Tiranapost.al/

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post