• Shqip
 • English
 • E hënë, 20 Maj 2019
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Të gjitha

  Gjyqtarja që tregon vendimin përmes varëseve feston 86-vjetorin


  Ruth Bader Ginsburg është admiruar si një ikonë e sistemit gjyqësor dhe sot ajo mbush 86 vjeçe. Por veç zotësisë së saj në sistemin e drejtësisë, Ginsburg kishte dhe një stil unik, pasi sipër veshjes së zezë mbante varëse të ndryshme të veçanta.

  Zgjedhja e varëseve prej saj nuk bëhej në mënyrë rastësore, pasi gjyqtarja përcillte mesazhe me to.

  Ajo mbante këtë varëse kur i pandehuri akuzohej për përdhunim apo veprime në gjendje të dehur.

  Kur donte të jepte aprovimin e saj, do ta shikonit me këtë aksesor.

  Kjo është paraqitja e saj e parë në Gjykatën e Lartë në 1993-shin dhe aksesori tërhoqi vëmendjen e të gjithëve./ Tiranapost.al