SportTe gjitha

George Weah bëhet president i Liberisë


Ish-fituesi i Topit të Artë me skuadrën italiane, MIlan, George Weah ka fituar garën për president të Liberisë. Komisioni Kombëtar i Zgjedhjeve në Liberi ka njoftuar se ish-futbollisti i Milanit, George Weah ka fituar zgjedhjet për president, duke mposhtur Joseph Boakai.

Weah do të zëvendësojë ish fituesin e çmimit Nobel për Paqe, Ellen Johnson-Sirleaf, i cili drejtoi Liberinë për 12 vite. Weah kishte tentuar të bëhej president edhe në vitin 2005 dhe 2011, por kishte humbur zgjedhjet. /XH.K

Komento:

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *